...niezwykły każdy dzień.
środa, 28 grudnia 2011

 

 

 

 

Podwójnie pieczona wariacja, tym razem w wersji korzennej, czyli Piernikowe Biscotti. Jestem absolutną fanką tego wypieku, zresztą nie tylko ja, bo wielu z moich znajomych je uwielbia, stąd 'biskottowe' prezenty dla nich. Mała slodkość, a jak cieszy :) 

Pełne orzechów włoskich i suszonej żurawiny. Pycha!

 

 

 

 

 


 

 

Leżakował 5 tygodni, czekał spokojnie na przyjście świąt, na swoją kolej. Tydzień przed Wigilią wskoczył do piekarnika, a dwa dni później zaprzyjaźnił się z powidłami śliwkowymi i marcepanem. PIERNIK STAROPOLSKI! Niezwykle aromatyczny i miękko-kruchy, dzięki powidłom i marcepanowi słodki. 

Niepowtarzalny smak. Staropolski smak!

 

 

 

 

 


 

 

 

Ciasto żurawinowe to niewątpliwy smak świąt. Wilgotne, ze słodko - kwaśną wstęgą z żurawiny przebiegającą przez środek ciasta. Wierzch obsypany mnóstwem chrupiących orzchów włoskich, których smak po upieczeniu ciasta, jest jeszcze bardziej wyrazisty. Całość oblana słodką śmietanką, leciutko ubitą z niewielką ilością Baileys'a...mmmmmm.........A w tle stoi "piękny gość zielony, sięga prawie do sufitu, złotą gwiazdkę ma u szczytu, świerkiem pachną gałązeczki, kolorowe płoną świeczki.."..................

 

 

 


 

 

 

Kruche ciasto przełożone pysznym domowej roboty budyniem. I tyle! Proste?! Żeby nie powiedzieć banalne...Najpyszniejsze ciasto świata, delikatne, nieprzesadnie słodkie, oblane czekoladą również "wyprodukowaną" w domu.

Nic w tym cieście niezwykłego, nic świątecznego, bo nie ma w nim ani orzechów, ani miodu, ani kandyzowanej skórki pomarańczowej...a jednak, ja nie wyobrażam sobie bez niego świąt. Napoleonka zawsze gościła na świątecznym stole w moim rodzinnym domu, a to za sprawą błagań wznoszonych do mojej mamy. Prośby nasze - moje i brata, były bardzo skuteczne, bo zawsze znajdowaliśmy nasze ulubione ciasto wśród wielu innych smakołyków. Napoleonka, jest więc dla mnie od bardzo dawna obok makowca, sernika i piernika, tradycyjnym ciastem Bożonarodzeniowym. I nic tego już nie zmieni(!) 

Jestem bardzo ciekawa, czy wy macie swoje ulubione, choć 'nietradycyjne' świąteczne ciasta....?!

 


poniedziałek, 26 grudnia 2011

 

 

Dużo orzechów, czekolady, odrobina kawy i mnóstwo świątecznego klimatu zawartego w torcie orzechowym. Mocno nasączony, niezbyt slodki, idealny do zimowej herbaty z rumem.

 

 


1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11